AKÉ KRÍKY VYBRAŤ PRE VČELIU PASTVU


K tomu aby svet zostal zelený treba viac než len pôdu, vodu a slnečné svetlo. Najmenej 30% svetových plodín a 90% všetkých rastlín potrebuje opeľovanie. Bohužiaľ populácie včiel sa všade vo svete blížia na pokraj vyhynutia.

květy
 
Podieľa sa na tom aj zmena klímy, ktorá zapríčiňuje skoré alebo neskoré kvitnutie rastlín než zvyčajne, takže včely si musia vystačiť s menšími zdrojmi potravy na začiatku sezóny. Včely tiež trpia stratou prirodzených biotopov a nedostatkom kvetov vhodným pre ne.
 
Dobrou správou ale je, že existujú spôsoby ako môžu záhradkári pomôcť včelstvám postaviť sa znova na nohy. Výsadba včelárskej záhrady nielenže povedie k rastu zdravých a životaschopných rastlín ale zabezpečí aby včely aj naďalej zohrávali svoju rozhodujúcu úlohu vo fungujúcom ekosystéme. 

zahrada
 
Ak máte možnosť nezabudnite pri plánovaní vašej záhrady zakomponovať do nej aj medonosné rastliny. Máte na výber skutočne z mnohých druhov:
 
Budleja dávidova (Buddleia davidii)
Tento maximálne nenáročný ker je známy aj ako motýlí ker „butterfly bush“ alebotibetský orgován.
 
Dobre znáša aj suchú pôdu ale lepšie sa jej darí vo vlhkejšej zemi. Je značne tolerantný k mestskému prostrediu, v prípade nekontrolovaného rastu sa môže stať až invazívnym druhom.
 
Môžete ho vysadiť jednotlivo ale pekne vynikne aj vo forme živého plotu. Doporučuje sa pravidelný, hlboký jarný rez, ktorý podporuje bohaté kvitnutie. Rozmnožuje sa odrezkami, stačí na jar odstrihnuté konáre zastrčiť do pôdy a niekoľko týždňov polievať.
 
Vtáčí zob (Ligustrum vulgare)
Veľmi známy ker kedysi hojne vysádzaný po okrajoch ciest vo forme živých plotov.
 
Dobre toleruje sucho a darí sa mu na slnečnom stanovišti kde bohato kvitne. Je veľmi tolerantný k mestskému prostrediu. Plne mrazuvzdorný.
 
V čase kvitnutia je vynikajúcou pastvou pre včely a dozrievajúce tmavofialové plody obľubuje rôzne vtáctvo. Pre človeka sú plody mierne jedovaté. Môžete ho vysadiť samostatne ale lepšie sa mu darí v skupinke. Vtáči zob dobre toleruje pravidelný rez.
 
Hloh obyčajný (Crataegus laevigata)
Rozšírená drevina hojne rastúca v európskych lesoch.
 
Tento svetlomilný ker alebo strom dobre rastie na bohatých živinami nabitých piesčito-hlinitých až hlinitých pôdach. Znáša aj vysychavé podklady. Bez problémov eliminuje znečistenie z okolitého prostredia.

listy
 
Vo farmaceutickom priemysle sa využíva kvet, listy aj plody. Užíva sa pri problémoch zo srdcom alebo nespavosti. Na jar poskytuje bohatú pastvu preč včely, neskôr dozrievajúce plody s obľubou konzumuje divé vtáctvo.