Google v Číne: Internetový gigant plánuje cenzurovať vyhľadávač
Jeden štátny denník v Číne, Securities Daily, správu zamietol. Keď bola táto otázka pochybná, hovorkyňa spoločnosti Google poskytla stručné vyhlásenie.
V Číne poskytujeme množstvo mobilných aplikácií, ako je Google Translate and Files Go, pomáhame čínskym vývojárom a investovali do čínskych spoločností ako JD.com.
S odvolaním sa na interné dokumenty a vnútorné zdroje Google hovorí, že Dragonfly sa začala na jar roku 2017 a zrýchlila sa v decembri po stretnutí generálneho riaditeľa spoločnosti Sundar Pichai s čínskym vládnym predstaviteľom.
Ako uviedla, aplikácia pre Android s verziami s názvom Maotai a Longfei bola vyvinutá a mohla by byť spustená do deviatich mesiacov, ak by bola schválená čínska vláda.
Agentúra Reuters, ako aj agentúra Agence France-Presse uviedli, že oddelené zdroje potvrdili správu spravodajským agentúram.
Ako funguje motor?
Vyhľadávacia aplikácia by čierna listina citlivých dopytov, Intercept hovorí, identifikovať a filtrovať webové stránky, ktoré v súčasnosti blokuje takzvaný Great Firewall v Číne.
Podľa dokumentov, ktoré videli, vyhľadávanie prostredníctvom aplikácie by viedlo k odstráneniu zoznamu zakázaných webových stránok a k odmietnutiu zodpovednosti, v ktorom sa uvádza, že niektoré výsledky mohli byť odstránené kvôli zákonným požiadavkám.
Aká bola reakcia vo vnútri Google?
Spoločnosť Google oficiálne neoznámila správu Interceptu. Hovorca Taj Meadows povedal agentúre AFP: Nekomentujeme špekulácie o budúcich plánoch. Jeden pracovník, ktorý hovoril s agentúrou Reuters, povedal, že sa premiestnil zo svojej jednotky, aby sa vyhýbal účasti na projekte.
Ďalší zdroj, ktorý hovoril s agentúrou AFP, uviedol: "Existuje veľa úzkosti interne. Niektorí ľudia sú veľmi blázni, že to robíme." Niektorí veria, že takýto krok by nemal byť prekvapením.
Generálny riaditeľ Sundar Pichai bol úplne jasný o svojich ambiciách, keď v roku 2016 vyhlásil konferenciu: Google je pre všetkých – chceme byť v Číne slúžiacim čínskym používateľom.
A od aktivistov?
Amnesty International uviedla, že spoločnosť Google by nemala pokračovať v programe.
Patrick Poon, čínsky výskumník pre Amnesty, uviedol vo svojom vyhlásení: "Bude to tmavý deň pre slobodu internetu, ak sa spoločnosť Google dohodla na extrémnych pravidlách cenzúry v Číne, aby získala prístup na trh.