Prečo sú antibiotiká v potravinách nebezpečné
Ani Slovensko sa v minulosti nevyhlo viacerým škandálom s objavením antibiotík v potravinách, a najmä mäse. Nejedná sa však o jedinú potravu, v ktorej ich môžeme nájsť. V niektorých krajinách sú používané aj pri pestovaní ovocia, či zeleniny. Tento problém sa vyskytuje hlavne v dovážaných produktoch, pretože v našej krajine je používanie týchto látok zakázané. V čom sú teda antibiotiká, ktoré konzumujeme spolu s našim obedom pre náš organizmus najviac nebezpečné?
Prečo by sme mali vždy vybrať celé balenie predpísaných antibiotík
Ak nám pri chorobe lekár predpíše antibiotiká, vždy nás upozorní na to, že je potrebné vybrať celé balenie, a to i v tom prípade, že choroba, či zápal ustúpi. Dôvodom nie je iba profit farmaceutických spoločností. V našom organizme žijú miliardy baktérií. Niektoré sú dobré a niektoré nášmu telu škodia. Antibiotiká medzi nimi však nevidia rozdiel. Kynožia ich rad za radom. Približne dvadsaťštyri hodín po tom, čo si vezmete prvú tabletku, začnú robiť svoju prácu. Ak tento proces zastavíte niekde uprostred, v organizme ostane množstvo baktérií, ktoré môžu zmutovať. Tým sa stanú odolné voči látkam obsiahnutým v antibiotikách. V podstate podporíte ich imunitu a tú svoju naopak znížite.
Malé a pravidelné dávky sú ešte horšie
Možno si vravíte, že malé dávky antibiotík vám nemajú ako uškodiť. Ak ale konzumujeme potraviny s ich obsahom, v našom tele prebieha rovnaký proces, ako pri nevybratom balení predpísaných liečiv. Nášmu organizmu ich dodávame v malých dávkach, no a tým dávate svojim baktériám dostatočný čas a priestor na to, aby si na tieto látky zvykli a stali sa voči nim odolnými.
Trpia obličky i pečeň
Odolnosť organizmu voči antibiotikám však nie je jediný problém. Tieto látky priamo ovplyvňujú hlavne obličky a pečeň, teda orgány, ktoré slúžia na prečisťovanie organizmu. pečeň filtruje z nášho tela všetko, čo mu môže poškodiť. Obličky majú podobnú funkciu, s tým rozdielom, že sa starajú prevažne o našu krv.