Vlastná úroda hlív

Čo budete potrebovať

  1. sadbu hlív
  2. materiál na pestovanie- slama, piliny
  3. špagát
  4. plastové vrecia
  5. vodu

 houby

Existujú dva spôsoby, ktorými môžete hlivy pestovať. Prvý je pestovanie vo vreciach a druhý pestovanie na pníkoch. Do ktorého z nich sa pustíte vy, je len na vašom rozhodnutí. My sa pozrieme na prvý spôsob, teda pestovanie v plastových vreciach.
 

Pestovanie vo vreciach

 
Pred samotnou výsadbou, musíme slamu, alebo piliny najprv pripraviť. Existujú dva spôsoby.
Materiál môžeme naplniť priamo do plastových vriec, ktoré zviažeme špagátom. Potom ich zalejeme dostatočným množstvom vriacej vody a necháme aspoň dve hodiny spariť. Potom odstrihneme rohy na vreciach, necháme odtiecť prebytočnú vodu a počkáme kým teplota klesne približne na 25 stupňov.
Druhým spôsobom je, že slamu vyvaríme. Vložíme ju do hrnca, zalejeme vodou a pri teplote 80 až 100 stupňov varíme pol hodiny. Nie však menej. Materiál potom taktiež vložíme do plastových vriec. V tomto prípade, však môžeme rohy vreca odstrihnúť hneď. Taktiež počkáme kým slama, či piliny vychladnú.
 
Na približne pol kilogramovú sadbu, budete potrebovať 20 kilogramov mokrej slamy, alebo pilín.
 
Teraz prichádza na rad samotné očkovanie. Pre tých, ktorí neovládajú pestovateľský slovník- výsadbu akýchkoľvek húb, nazývame očkovanie. Slamu, alebo piliny poriadne rozmiešame so zakúpenou sadbou. Snažíme sa to urobiť tak, aby bolo rozloženie sadby čo najrovnomernejšie. Vrece potom uzavrieme- zaviažeme špagátom.
 
Veľkosť jedného vreca by mala byť aspoň 50 X 130 centimetrov.
 
Na povrchu vriec, urobíme viacero zárezov v rozmedzí 20 centimetrov. Najlepšie je ak použijete žiletku, alebo ostrý nôž. Počet zárezov by sa mal pohybovať okolo 10 až 12, s veľkosťou maximálne 3 centimetre (týmito otvormi sa naše hlivy dostanú von z vreca).
Huby potrebujú pre svoj rast teplotu okolo 20 stupňov. Kritickou teplotou, je 15 stupňov. Preto ich uložíme na miesto s vyhovujúcou teplotou. Môže to byť pivnica, špajza, kôlňa, alebo garáž. Vonku ich zatiaľ neumiestňujte.

ústřice
 
Asi po troch týždňoch, začne materiál vo vreci belieť. To je dobré. Znamená to, že ste spravili všetko, ako ste mali.
 
Ak nám vrecia začnú blednúť, môžeme och premiestniť na vzdušné miesto. týždeň, alebo dva neskôr by sa mali v prerezaných otvoroch objaviť malinké plodnice. Tie budú dorastať postupne, takže aj zber nevykonávame naraz ale podľa ich veľkosti.
 
Hlivy budú rodiť dva až tri mesiace. Potom začne materiál vo vreci pomaly mäknúť a zmenšovať svoj objem. To je znakom konca vegetačného obdobia vašich hlív.